Přetížení a bolesti zad: co se děje s vaší páteří při sezení?
Na první pohled se může kancelářská práce zdát jako ta nejméně riziková a vcelku pohodlná forma výdělku. Žádné těžké fyzické úkony, žádné vystavení nebezpečným chemikáliím nebo náročným klimatickým podmínkám.
Jenže zatímco manuálně pracující lidé jsou neustále v pohybu a jejich svalstvo se přirozeně zapojuje do činnosti, kancelářští pracovníci stráví většinu svého dne v jediné, často špatné poloze – vsedě. A právě tato nečinnost představuje ohromnou zátěž nejen pro jednotlivce, ale zprostředkovaně svými dopady i pro celé zdravotnictví či zaměstnavatele. Bolesti zad, degenerativní změny páteře a poškození meziobratlových plotének patří mezi nejčastější diagnózy spojené se sedavým zaměstnáním. Z tohoto pohledu se jeví jako poněkud paradoxní, že od 1. 1. 2025 došlo ke zrušení povinnosti absolvovat vstupní lékařskou prohlídku před nástupem do zaměstnání pro zaměstnance vykonávající práce v I. kategorii. Podobně je tomu u periodických prohlídek. Prevenci je tedy zapotřebí řešit jinak a pomoc hledat jinde.
Podle statistik Světové zdravotnické organizace patří onemocnění pohybového aparátu, zejména bolesti zad, mezi hlavní příčiny pracovní neschopnosti a nemocnosti ve vyspělých zemích. Odhaduje se, že až 80 % dospělých zažije během života epizodu bolesti zad, přičemž velkou část těchto případů tvoří lidé pracující v kancelářích. Kromě vyššího absentismu jsou bolesti zad zároveň jednou z nejčastějších diagnóz vedoucích k předčasnému odchodu do invalidního důchodu.
Neviditelná hrozba: co se děje s vaší páteří při sezení?
Chrupavčité meziobratlové ploténky fungují jako „odlehčovací polštářek“ a tlumič nárazů mezi obratli. Málokdo si uvědomuje, jaký na ploténky působí tlak, v závislosti na naší poloze. Když stojíme, tlak na ně působící je považován za 100% referenční hodnotu a odpovídá cca 1000 N, tj. zátěži 100 kg. Jakmile si sedneme, tlak se dokonce zvyšuje na 140 % (zátěž 140 kg). Pokud sedíme křivě nebo se navíc předkloníme – což v kanceláři děláme denně při práci s myší nebo notebookem – tlak roste až na 185 % (zátěž 185 kg!). Pro srovnání, když si lehnete na záda, tlak klesne na 25 %.
Dlouhodobé důsledky? Vadné držení těla, svalové dysbalance (zkrácení a ochabnutí svalů), degenerace a opotřebení plotének, které se projevují značnými potížemi s páteří a pohybem, chronickými bolestmi nejen zad, výhřezy plotének a v krajních případech končící i chirurgickými zákroky.

Jak poznat, že už je pozdě?
Záda jsou trpělivá. Nezačnou bolet hned, ale až po letech nesprávného zacházení. Signálem, že je něco špatně, může být:
- Bolesti zad, které se zhoršují při sezení – jasná stopa, že meziobratlové ploténky nejsou v kondici.
- Ranní ztuhlost – máte pocit, že se „rozcházíte“?
- Brnění rukou či nohou – může signalizovat utlačený nerv.
- Bolesti hlavy a migrény – napětí se promítá do bolesti hlavy.
Co s tím? Prevence i řešení
Ergonomie pracovního místa a podpora zdraví na pracovišti
Správné nastavení pracoviště dokáže výrazně snížit zatížení páteře. Klíčové faktory jsou:
- Výška sedu – Stehna by měla být rovnoběžně s podlahou, chodidla opřená o zem.
- Monitor – Horní okraj obrazovky by měl být v úrovni očí, vzdálenost od očí minimálně 50 cm.
- Opěrka zad – Páteř by měla být přirozeně podepřena, zejména v oblasti bederní lordózy.
- Područky – Měly by být nastaveny tak, aby lokty byly v pravém úhlu.
Cvičení, fyzioterapie a relaxace
- Měňte polohy – Sezení prokládejte stáním, pravidelně se protahujte.
- Investujte do dynamického sezení – Balanční polštáře nebo gymball jsou skvělé pomůcky.
- Pravidelné cvičení – Posilujte hluboký stabilizační systém a protahujte přetěžované partie.
- Fyzioterapie jako prevence i terapie – Odborník vám pomůže nastavit správné návyky a doporučí vhodné kompenzační cvičení.
- Protahování během dne – Jednoduché cviky jako protažení šíje, rotace trupu či protažení bederní oblasti pomáhají udržet pohybový aparát v kondici.
Zdravotní benefity ergonomického pracoviště, správného držení těla a správných pohybových návyků jsou nepopiratelné.
V rámci našich programů podpory zdraví na pracovišti získáte odbornou pomoc v podobě konzultací s fyzioterapeuty, kteří pomohou vašim zaměstnancům přímo na jejich pracovišti – od nastavení ergonomie pracovního místa až po praktická kompenzační cvičení, která si vaši zaměstnanci oblíbí.
Závěrem lze konstatovat, že sedavá práce přináší více zdravotních rizik, než bychom očekávali. Pokud se o svá záda nezačnete starat dnes, můžete za pár let strávit více času u lékaře než u počítače. Čas investovaný do prevence se mnohonásobně vyplatí – vaše páteř vám za to poděkuje.
Bohužel, sedavá práce s sebou přináší i další zdravotní rizika, která člověku umí zásadně zkomplikovat život, ale o nich podrobněji až v samostatném článku…
Zdroje: WHO
